Ашық сабақ: Гидросфера және оның құрамдас бөліктері

oinet1 2020-10-01 16:24:25

 «Жетібай ауылының №3 орта мектебі» КММ

Ашық сабақ

   Тақырыбы:  Гидросфера және оның құрамдас бөліктері          

    Сыныбы: 7 « »

   Дайындаған: География пәнінің  мұғалім Нәрік Ақшолпан  

    2018-2019 оқу жылы

Сабақ жоспары

Бөлім 3: Физикалық   география 

Бөлімше: 3.3 Гидросфера


Мектеп: «Жетібай ауылының №3 орта мектебі»   КММ

 

Күні: 26.11.2018 жыл


Мұғалімнің аты-жөні: Нәрік Ақшолпан Тангатарқызы




Сынып: 7 «     »


Қатысқандар:  Қатыспағандар:


Сабақ тақырыбы

Гидросфера және оның құрамдас бөліктері          

Осы сабақта қол жеткізілетін   оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

   7.3.3.1-   гидросфера және оның құрамдас бөліктерін сипаттайды

Сабақ мақсаттары

·           Гидросфераның  құрамдас бөліктерін анықтау

·           Табиғаттағы су   айналымын түсіну

Бағалау критерийлері

 Дағдылар:

түсіну,білімін   қолдану,талдау, бағалау

Оқушылар :

·           Гидросфера   құрамын түсінеді;

·           Гидросферадағы су   айналымын талдайды

·           Құрлық сулары мен   мұхиттарды анықтауда картаны қолдана алады;

·           Гидросфераның   маңызына баға береді

Тілдік  мақсаттар

 

Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер:

 Талқылауға арналған тақырыптар:   Өз ойларын ауызша және жазбаша   жеткізе білуге, мәтіннің  мазмұнын   әңгімелеуге үйрету.

Оқылым: Гидросфераның құрамдас бөліктерін түсіндіру үшін болжам құруға топта   жұмыс істейді             

Тыңдалым:   Шағын топтарда бір-бірінің пікірлерін тыңдайды.

Негізгі   терминдер мен ұғымдар:

Ø    Гидросфера:.......

Ø Судың қасиеті…………………….

Ø  Дүниежүзілік су   айналымы...................

Құндылықтарды дарыту

«Мәңгілік ел» жалпы ұлттық идеясының құндылығы

Өмір бойы білімдерін   толықтырып, білім алуы;

Құрмет –Сабақ барысында өзгенің пікірін құрметтеуге, тыңдауға   үйренеді

Пәнаралық байланыстар

Химия пәнімен судың химиялық құрамын анықтау

Қазақ әдебиетіакадемиялық тілдерді дұрыс қолдану ғылыми негіздеп   сөйлеуді ұсынады

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақта,    презентация

Бастапқы білім

 

Гидросфера туралы

Сабақ барысы

Кезеңдер

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5- минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

v  Сәлемдесу. Сыныпты түгендеу.  Сыныпта көңілді атмосфера қалыптастыру. Оқушылар шеңбер жасап тұрады.   Барлығы бірге тақтада көрсетілген өлеңді айтады:

Қайырлы күн достым,

Қайырлы күн болсын!

Дүйсенбінің күні

Сәттілікке толсын!

Біздің алар бағамыз,

Кілең бестік болсын!

 

v  Білім алушыларды    партаның астында жабыстырылған стикерлер арқылы 3 топқа бөлу.

І топ: «Тынық» тобы

ІІ топ: «Атлант» тобы

ІІІ топ: «Үнді» тобы

 

Өткен тарауды   қорытындылауға «миға шабуыл» әдісі   арқылы сұрақтар беріледі:

1.        Атмосфера   дегеніміз не?

2.        Климат дегеніміз   не?

3.        Қолайсыз   атмосфералық құбылыстарды ата

 Презентация, түрлі түсті стикерлер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

 

 

 

 

 

 

3 минут

 

 

 

 

1-минут

 

 

 

 

 

2+3=5

2*3=6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2+1-минут

 

1-минут

 

 

 

2-минут

Әр топ өз   аттарымен аталатын  мұхиттарды картадан   көрсету қажет: Тынық, Атлант, Үнді. Қосымша Солтүстік мұзды мұхит

Топтарыңыздың   атаулары арқылы бүгінгі сабағымыздың тақырыбын табамыз...

-Бұл сөздер сіздерге тақырып туралы қандай ой шақырады?  

-Қазақстандағы қандай өзен, көлдер, теңіздерді білеміз?

 

 Сұраққа жауап алғаннан кейін, сабақтың   мақсаттарымен таныстырамын.

 

Жаңа тақырыпты   ашу үшін видеоролик көрсетіледі.  

 

 

 

 

 «Бастағы қалпақ» әдісі арқылы топ басшысын сайлаймын.(Әуен қосылады, әр топтағы 1 білім   алушының басына қалпақты кигізіп кетемін. Ол екінші оқушыға  кигізіп, ары қарай жалғасады. Әуен тоқтап,   қалпақ кімнің басында қалса сол топ   басшысы болып сайланады) Топ басшысы топтық жұмыстарды ұйымдастырады.  

 

 1-тапсырма:  Топтық жұмыс

(Берілген мәтінді   оқиды, постер жасайды, қорғайды)

«Тынық» тобы: Гидросфера   – топтастыру стратегиясы

«Атлант» тобы: Судың   қасиеті – жүзім шоқтары кластері

«Үнді» тобы: Табиғаттағы   су айналымы – тірек-сызба

 

Бағалау     критерийіР/сДескрипторлар      +/ -Қолдану ·             Құрлық     суларының түрлерін, оның құрамы мен үлесін анықтай алады; 1.Су қабығын  топтастырып, анықтама бергені үшін  2.Судың қасиеті туралы     жинақтап мәлімет бергені 3. Су айналымын     сызба арқылы түсіндіргені үшін 

Бағалау: Бас бармақ арқылы (ТБ)

 

2-тапсырма: «Мюнстерберг»   әдісі арқылы топпен біріге отырып мәтін шығару

 

Бағалау: Смайлик арқылы (ТБ)

  

Геосергіту: «Австралиялық   жаңбыр»

 

3-тапсырма:  Файнворд әдісі

Оқушылар берілген жәшікшелердің ішінен    гидросфераға қатысты атаулар мен терминдерді анықтайды.  Анықтаған ірі өзендер мен көлдерді картадан анықтап құрлықтар бойынша   топтастырыңдар

Дескрипторлар:

- Оқушы гидросфераға қатысты   атаулар мен терминдерді таба алады.

- Анықтаған ірі өзендер мен көлдерді картадан   анықтап құрлықтар бойынша топтастыра алады.

 

Бағалау: Мадақтау арқылы   (МБ)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=VSQkOTbEhWM

Әуен, кластерлер, тірек-сызбалар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

5минут

1.         Үйге тапсырма беру: Кескін картаға мәтінде берілген географиялық   обьектілерді түсіру.

2.        Рефлексия: 


Рефлексия  


3.        Бағалау: МБ

Түрлі түсті стикерлер

 

Саралау – оқушыларға   қалай  көбірек қолдау көрсетуді  жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға   қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың   материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік   техникасының сақталуы
 
 
 

Оқушылар сабақтың орта   кезеңінде тапсырмаларды орындау арқылы тақырып бойынша толық мәліметтер   алады. 

 

  Өзара топтық бағалау, мадақтаулар арқылы   бағаланады, мұғалімнің бағалауы

Сыныпта оқушылардың қабілеттерін ашу, шаршап-шалдығу   мәселесін болдырмау үшін қолайлы эмоционалды-психологиялқ ортаны құру.   Қауіпсіздік техникасы ережесін ескеру

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?   Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін   пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап   беріңіз. 


Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі   аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал   ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы   немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі   сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

 









Қосымша:

ТБ- топтың бағалауы

МБ – мұғалімнің бағалауы

Айдарға кіру
Ашық сабақ: Құрлық суларының түрлері мен қалыптасуы
Сәйкес тақырыптар
Көтерілу