Ашық сабақ: Құрлық суларының түрлері мен қалыптасуы

oinet1 2020-10-01 16:36:30

«Жетібай ауылының №3 орта мектебі» КММ

Ашық сабақ

   Тақырыбы:  Құрлық суларының түрлері мен қалыптасуы

   Сыныбы: 8 « »

   Дайындаған: География пәнінің мұғалімі  Нәрік Ақшолпа2018-2019 оқу жылы

Сабақ жоспары

Бөлім 3: Физикалық   география 

Бөлімше: 3.3 Гидросфера


Мектеп: «Жетібай ауылының №3 орта мектебі»   КММ

 

Күні: 26.11.2018 жыл


Мұғалімнің аты-жөні: Нәрік Ақшолпан Тангатарқызы




Сынып: 8 «     »


Қатысқандар:  Қатыспағандар:


Сабақ тақырыбы

Құрлық суларының түрлері мен қалыптасуы

Осы сабақта қол жеткізілетін   оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.3.3.1 құрлық   суларының қалыптасу жолдарын анықтайды

Сабақ мақсаттары

·           Құрлық суларының   түрлерін,оның құрамы мен үлесін анықтайды;

·           Құрлық суларына жататын   геогафиялық  нысандарды ажыратады;

Бағалау критерийлері

Оқушылар :

·           Құрлық суларының   түрлерін, оның құрамы мен үлесін анықтай алады;

·           Құрлық суларына   жататын географиялық нысандарды ажырата алады.  

Тілдік  мақсаттар

 

Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер:

 Талқылауға арналған тақырыптар:   Өз ойларын ауызша және жазбаша   жеткізе білуге, мәтіннің  мазмұнын   әңгімелеуге үйрету.

Оқылым: Мәтінді оқи отырып, құрлық   суларының түрлерін зерделейді.              

Тыңдалым:   Шағын топтарда бір-бірінің пікірлерін тыңдайды.

Негізгі   терминдер мен ұғымдар:

Ø    Құрлық суларына жатады:.......

Ø Шығу тегіне байланысты көлдер…………………….

Ø  Өзен, көл,жерасты   сулары,батпақ, мұздық

Құндылықтарды дарыту

«Мәңгілік ел» жалпы ұлттық идеясының құндылығы

Өмір бойы білімдерін   толықтырып, білім алуы;

Құрмет –Сабақ барысында өзгенің пікірін құрметтеуге, тыңдауға   үйренеді

Пәнаралық байланыстар

Геология-құрлық суларының шығу тегін анықтау үшін

Қазақ әдебиетіакадемиялық тілдерді дұрыс қолдану ғылыми негіздеп   сөйлеуді ұсынады

Бастапқы білім

 

Оқушылар 7   сыныпта  құрлық суларының негізгі   ерекшеліктерін біледі, олардың ерекшелігі туралы білімдерін еске түсіреді.

  

 

Сабақ барысы

Кезеңдер

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5- минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

v  Сәлемдесу. Сыныпты түгендеу.  Сыныпта көңілді атмосфера қалыптастыру. Оқушылар шеңбер жасап тұрады.   Барлығы бірге тақтада көрсетілген өлеңді айтады:

Қайырлы күн достым,

Қайырлы күн болсын!

Дүйсенбінің күні

Сәттілікке толсын!

Біздің алар бағамыз,

Кілең бестік болсын!

 

v  Білім алушыларды    партаның астында жабыстырылған стикерлер арқылы 3 топқа бөлу.

І топ: «Сарыағаш» тобы

ІІ топ: «Ертіс» тобы

ІІІ топ: «Каспий» тобы

 

Өткен тарауды   қорытындылауға «миға шабуыл» әдісі   арқылы сұрақтар беріледі:

1.        Атмосфера   дегеніміз не?

2.        Климат дегеніміз   не?

3.        Қолайсыз   атмосфералық құбылыстарды ата

 Презентация, түрлі түсті стикерлер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

 

 

 

 

(Білу, түсіну)

3 минут

 

1-минут

 

 

 

 

 

2+3=5

2*3=6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2+1-минут

 

 

 

1-минут

 

 

 

2-минут

Жаңа сабақтың   тақырыбын ашу үшін интербелсенді тақтаға суреттер беріледі.

-Бұл суреттер сіздерге тақырып туралы қандай ой   шақырады?

-Қазақстандағы қандай өзен, көлдерді білесіздер?

-Бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай болады деп   ойлайсыздар?

 

 Сұраққа жауап алғаннан кейін, сабақтың   мақсаттарымен таныстырамын.

 

Жаңа тақырыпты   ашу үшін слайд арқылы түсіндіремін.  

 

«Бастағы қалпақ» әдісі арқылы топ басшысын сайлаймын.(Әуен қосылады, әр топтағы 1 білім   алушының басына қалпақты кигізіп кетемін. Ол екінші оқушыға  кигізіп, ары қарай жалғасады. Әуен тоқтап,   қалпақ кімнің басында қалса сол топ   басшысы болып сайланады) Топ басшысы топтық жұмыстарды ұйымдастырады.  

 

 1-тапсырма:  Топтық жұмыс

(Берілген мәтінді   оқиды, постер жасайды, қорғайды)

«Сарыағаш» тобы: Жер   асты сулары – топтастыру   стратегиясы

«Ертіс» тобы: Өзен – жүзім шоқтары кластері

«Каспий» тобы: Көл – тірек-сызба

 

Бағалау     критерийіР/сДескрипторлар      +/ -Қолдану ·             Құрлық     суларының түрлерін, оның құрамы мен үлесін анықтай алады; 1.Жер-асты     суларын топтастырғаны мен анықтама бергені  2.Өзендер туралы     жинақтап мәлімет бергені 3. Көлдердің     жіктелуін сызба арқылы түсіндіргені үшін 

Бағалау: Бас бармақ арқылы (ТБ)

 

2-тапсырма: «Мюнстерберг»   әдісі арқылы топпен біріге отырып мәтін шығару

 

Бағалау: Смайлик арқылы (ТБ)

  

Геосергіту: «Австралиялық   жаңбыр»

 

3-тапсырма: Жеке жұмыс  

«Бейнесіне   қарап тап»

Интербелсенді   тақтадан көлдердің, өзендердің суреттері көрсетіледі. Сол суреттердің қандай   географиялық нысан екенін тауып, бірінші жауапты тапқан білім алушы картадан   көрсетеді, қалған білім алушылар кескін картаға түсіреді.

 

Бағалау     критерийіР/сДескрипторлар      +/ -Қолдану Құрлық суларына жататын геогафиялық  нысандарды ажыратады;1.Көлдерді     тапқаны үшін  2.Өзендерді     тапқаны үшін 3. Кескін картаға     дұрыс орналастырған үшін 

 

Бағалау: Мадақтау арқылы   (МБ)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Презентация

 

Әуен, кластерлер, тірек-сызбалар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                 

 

Сабақтың соңы

5минут

1.         Үйге тапсырма беру: Кескін картаға мәтінде берілген географиялық   обьектілерді түсіру.

2.        Рефлексия: 


Рефлексия  


3.        Бағалау: МБ

Түрлі түсті стикерлер

 

Саралау – оқушыларға   қалай  көбірек қолдау көрсетуді  жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға   қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың   материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік   техникасының сақталуы
 
 
 

Оқушылар сабақтың орта   кезеңінде тапсырмаларды орындау арқылы тақырып бойынша толық мәліметтер   алады. 

 

  Өзара топтық бағалау, мадақтаулар арқылы   бағаланады, мұғалімнің бағалауы

Сыныпта оқушылардың қабілеттерін ашу, шаршап-шалдығу   мәселесін болдырмау үшін қолайлы эмоционалды-психологиялқ ортаны құру.   Қауіпсіздік техникасы ережесін ескеру

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?   Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін   пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап   беріңіз. 


Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі   аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал   ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы   немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі   сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

 









Қосымша:

ТБ- топтың бағалауы

МБ – мұғалімнің бағалауы

Ашық сабақ: Гидросфера және оның құрамдас бөліктері
Айдарға кіру
Сәйкес тақырыптар
Көтерілу